>

Jaki napęd do bram wybrać?

Bramy garażowe są dla nas sporym ułatwieniem, ponieważ wystarczy tylko pilot do otworzenia bramy oraz szybko ją zamknąć gdy się śpieszymy.

Bramy mogą być segmentowe lub skrzydłowe. Te pierwsze mogą się otwierać do góry lub bokiem po prowadnicy oraz montuje się je w środku garażu, ponieważ nie nadają się na bramy do wjazdu na posesję, ponieważ są za lekkie oraz mogą się załamać pod wpływem silnego wiatru. Dodatkowo przy braku prądu można otworzyć bramę korbką. Przy montowaniu bramy należy dopilnować aby nie było gwoździ czy okablowania lamp na powierzchni sufitu, gzie brama będzie się załamywać.

Brama skrzydłowa jest zwykle bramą wjazdową na posesję, dlatego musi być solidna jak i bezawaryjna. Składa się zwykle z dwóch skrzydeł, chociaż czasami składa się z jednego i przesuwa się w jedną stronę, przez co mamy więcej miejsca na podwórku i nie będzie ograniczać danej powierzchni przy otwieraniu bramy. Przy kupowaniu bramy należy brać pod uwagę ciężar bramy i w jaki sposób ma się otwierać. Najlepszą opcją jest jednak brama, która jedzie po szynach, ponieważ zajmuje najmniej miejsca i łatwo można parkować za i przed bramą.

Istnieją również bramy rolowane, które zwijają się jak roleta przez co zajmują bardzo mało miejsca. Tworzy je kilkadziesiąt małych listew, które ułatwiają zwijanie się bramy. Nie trzeba dużo miejsca tak jak na bramy typu segmentowego. Należy pamiętać o miejscu na skrzynkę rolety oraz silnik napędowy, który jest tu najważniejszy. Nie powinien być w miejscu, gdzie można go uszkodzić albo w miejscu gdzie może być zalany (obniżenie poziomu w podłożu garażu).

Do wytworzenia bramy stosuje się stal albo aluminium, a napędy do bram powinny być trwałe tak jak napędy firmy Kortas z Bydgoszczy. Każdy napęd równi się zaawansowaniem mocy silnika jak i tergo czy sterownik będzie zapalał również lampę, która będzie oświetlać wjazd.