>

Jak można zabezpieczyć dom przed powodzią?

Dom można zabezpieczyć na kilka sposobów, przez co bez obaw ochronimy swój cały majątek, a powódź może być nawet na terenach dalszych od rzeki, ale przy silniejszych i dłuższych opadach może dojść do podtopienia piwnic i podwyższenia się stanów wód gruntowych. Warto brać pod uwagę fakt, że każdy sposób może być delikatnym utrudnieniem do poruszania się dla starszych osób albo też nie może być wykonana ze względu na brak miejsca.

Dobrym sposobem będzie zabezpieczanie okien piwnic przez dobudowanie „dołu” w kształcie prostokąta na głębokość okna i ok 40/50cm ponad poziomu gruntu. To daje możliwość wentylacji powietrza jak i pewność, że piwnica nie zostanie zalana. Dobrym pomysłem może być również dobudowanie kilku stopni wejściowych oraz wybudowanie drzwi wejściowych wyżej, przez co woda nie będzie się dostawać do środka domu podczas otwierania drzwi.

Odpowiednim zabezpieczeniem może być również specjalna klapka na końcu rur do szamba, która będzie ułatwiała wyciekanie ścieków, a podczas powodzi będzie utrudniała ściekom dostanie się do środka, przez co nie będzie zjawiska podnoszenia się ścieków w brodzikach, wannach, toaletach etc. Warto również dodatkowo wybudować bramę, gdzie można zamontować „śluzy”, które będą one chroniły podwórze przed zalaniem, a dodatkowo chronimy swój samochód. Garaż również powinien być na podwyższeniu terenu, przez co tworzy wysepkę, która będzie chronić samochód oraz inne elektro urządzenia typu kosiarka czy piła łańcuchowa. Dlatego ważna jest budowa domu z określonymi zasadami oraz z przewidzeniem najgorszych wypadków, które mogą spotkać nas na danym terenie miejscowości.